01 Ιουνίου, 2013

Α1 Αντρών Δεύτερος Γύρος Πράξη Δεύτερη

Ένα βήμα από τους τελικούς οι "αιώνιοι"! Νωρίς χτες το απόγευμα Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έκαναν και οι δύο το 2-0 κόντρα σε Ρέθυμνο και Πανιώνιο αντίστοιχα και τους απομένει μία νίκη για τους τελικούς του πρωταθλήματος. Οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν το Ρέθυμνο με 87-72, έχοντας ως καλύτερο παίχτη τον Κώστα Παπανικολάου με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και συνολικό βαθμό αξιολόγησης 29. Οι Κρητικοί ήταν ανταγωνιστικοί σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και παρόλο που η πρώτη περίοδος τελείωσε με επιμέρους σκορ 24-12 υπέρ του Ολυμπιακού, οι παίχτες του Θανάση Γιαπλέ κατάφεραν να μειώσουν και να πάνε στο ημίχρονο με το σκορ στο 30-28. Ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς και έτσι γράφτηκε το τελικό 87-72. Ο Παναθηναϊκός χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, επικράτησε του Πανιωνίου με 81-55, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μάικ Μπράμο, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να πονοκεφαλιάζει, καθώς ο Στέφαν Λάσμε ένιωσε πόνους στον αχίλλειο και θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστώσουν οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού το μέγεθος του προβλήματος. Οι επόμενοι αγώνες θα διεξαχθούν την Δευτέρα, όπου στις 16.30 το Ρέθυμνο θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό, ενώ στις 20.00 ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της οδού Αρτάκης.